niedziela, 23 czerwca 2013

Paryż od kuchni

    Kolejny odcinek opowieści paryskich dotyczyć będzie kuchni. Kuchnia francuska uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Myślę, ze zwiedzając Paryż warto skosztować kuchni lokalnej, a nie tylko Big Maca.
   Każdy ma swoje przyzwyczajenia żywieniowe, ja zwiedzając preferuję 3-4 posiłki dziennie. Rano, najlepiej w hotelu śniadanie. Lekki lunch koło południa. Wczesnym wieczorem obiadokolacja i drobna przegryzka na kolację. Zależnie od okoliczności możliwości zdarza się pominąć lunch lub kolację...
   Śniadanie - pierwszy zastrzyk energii. We Francji najczęściej podawane jest w hotelach tak zwane śniadanie kontynentalne. Raczej skromne - zazwyczaj jest to croissant (rogalik z ciasta francuskiego, lekki, miękki i wilgotny, lekko tłustawy), czasem bagietka, dżemik, kawa lub herbata, sok. Dla lubiących obfite śniadania polecam zjedzenie śniadania w jednej z wielu wszechobecnych w Paryżu knajpek.
   W ramach szybkiego lunchu korzystaliśmy z... kanapek. W wielu miejscach można kupić kanapki, kanapki zapiekane, panini, francuskie tosty czy hot-dogi. O kanapkach mówić nie muszę, kanapki zapiekane (długa bułka z wkładem zazwyczaj wędliną, serem, warzywami sosem podgrzana w całości - np. w Subway'u) i panini (taka kanapka zapiekana i ściśnięta w grillu elektrycznym, po zapieczeniu płaska) są również dość popularne, ale francuskie tosty i hot-dogi są już rzadsze... Tost francuski to chleb namoczony w jajku (czasem również w mleku lub śmietanie) i usmażony, w wersji "na wynos" pomiędzy tostami jest smaczna wkładka "wkładka". Francuski "hot-dog" (chyba tak to nazwać) to z kolei długa nacięta z wierzchu wzdłuż bułka, w nacięcie włożone są parówki (zazwyczaj dwie, jedna jest za krótka na cała bułkę) polana beszamelem i zapieczona. Występują wersie z innymi wkładkami np. kurczak. Zapewniam, ze jedna taka kanapka, najlepiej ciepła jest w stanie zapełnić skutecznie żołądek...
   Obiadokolacja daje nam większe pole do popisu jeżeli chodzi o degustację francuskich potraw. Ale zwiedzając paryskie bistra, bary i restauracje możemy spotkać kuchnie całego świata - od prozaicznych barów sushi, restauracji chińskich czy japońskich, aż po egzotyczne kuchnie arabskie i afrykańskie. Jest to na pewno wielka pokusa i warto tam zajrzeć, ale jeżeli jesteśmy w Paryżu krotko lepiej skupić się na kuchni lokalnej.
   We paryskich knajpkach najłatwiej znaleźć w karcie... stek z frytkami. Może mało francuskie ale często spotykane, choć z drugiej strony stek z pieprzem... Jednak jedną ze specjalności francuskich spotykanych w prawie wszystkich restauracjach i bistrach jest omlet. Omlet we wszelkich odmianach. Mniej lub bardzie wysmażony, czysty bądź z dodatkami warzywnymi, mięsnymi czy z owoców morza... do wyboru, do koloru, do smaku...
   Innym francuskim daniem (może trochę mniej znanym) jest quiche, czyli... tarta, specyficzna tarta. Quiche jest tartą wytrawną z nadzieniem warzywnym z dodatkami mięsa lub owoców morza. To co odróżnia quiche od zwykłej tarty to wypełnienie z jajek i śmietany. Ja na przykład próbowałem quiche z tuńczykiem, mnie smakował... Polecam.
   Francuskim przysmakiem jest również foie gras. Można określić to jako pasztet z przetłuszczonych gęsich wątróbek. Można kupić w większości sklepów spożywczych, ale uwaga... jest wiele rodzajów puszek z napisem "foie gras". Czasem jest to pasztet zawierający tylko dodatek foie gras - najlepiej przejrzeć etykietę.
W restauracjach najczęściej foie gras jest podawany jako przystawka, zazwyczaj z dodatkiem sałaty i grzanką. Delikatność smaku - tego trzeba spróbować...
   Posiłek warto zakończyć deserem. Dla mnie najbardziej francuski jest creme brulee. Rodzaj kremu lub budyniu na bazie jaj i śmietany zazwyczaj o smaku waniliowym (są również odmiany innych smaków, np. czekolada). Na wierzchu kremu znajduje się skarmelizowany cukier. esencja smaku powstaje gdy je się jednocześnie krem z krucha warstwą stopionego cukru.
   Potraw kuchni francuskiej jest bardzo wiele... Bardzo typowe są owoce morza - małże pod wieloma postaciami. Szczególnie polecam smażone przegrzebki, np. z dodatkiem ziemniaczanego puree. Z innych dań, dla nas bardziej tradycyjnych mogę zaproponować pieczona pierś kaczą, często podawaną z sosem i zapiekanymi ziemniakami z beszamelem.
   Wymieniać można jeszcze długo, ja opisałem potrawy z którymi zetknąłem się niejako bezpośrednio. Typowo francuskich dań jest wiele; ratatouille - potrawka warzywna, bouiilabaisse - zupa rybna z różnych gatunków ryb, tarte tatin - "odwrotna" tarta z jabłkami, coq a vin - kurczak (kogut) w winie i wiele, wiele innych. Możliwości konsumpcyjne może nam ograniczyć tylko czas i/lub portfel.
   Warto czytać menu - najlepiej zaopatrzyć się w mały słownik (jeszcze lepiej aplikację w telefonie), menu często jest również w języku angielskim, a w razie niejasności możemy zapytać kelnera (tutaj znajomość języka przynajmniej angielskiego wymagana) - na pewno dostaniemy wyjaśnienia. W pobliżu hotelu w którym mieszkałem mogę polecić Le Bistro Melrose na placu Clichy.
   I na koniec jeszcze jedna uwaga techniczna.... Można zamawiać zestawy potraw (menu) lub komponować zestawy (a la carte). Pierwsze rozwiązanie jest tańsze - restauracja proponuje za konkretną cenę zestaw potraw: przystawkę, danie główne, deser które wybieramy z podanej listy. Zazwyczaj w restauracji są zaproponowane meny w różnych cenach (tańsze, droższe) z różnymi zestawami potraw. Po prostu za określona cenę mamy mniejszy wybór. Możemy również wybrać dowolne potrawy z całego meny (tańszy deser, droższa przystawka) komponując sobie dowolny posiłek. Tajemnica polega na tym, że cena za zaproponowane menu jest zazwyczaj niższa niż suma cen poszczególnych potraw.
   Zachęcam do eksperymentów kulinarnych, Paryż jest na to idealnym miejscem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz